استاندار زنجان اظهار کرد:

اقدام ارزشمند جهاددانشگاهی با راه‌اندازی مرکز رشد صنایع خلاق فرهنگی کشور

۲۴ دی ۱۳۹۸ | ۱۴:۵۵ کد : ۱۵۱۰۴ اشتغال تاپ خبر
فتح‌ا... حقیقی تصریح کرد: راه‌اندازی مرکز رشد صنایع خلاق فرهنگی کشور از سوی جهاددانشگاهی استان زنجان، اقدامی ارزشمند است که در همین راستا مقرر شده است طی هفته آینده با حضور مدیران ذی‌ربط این حوزه ضمن بازدید از مرکز فوق، جلسه‌ای در این زمینه برای بررسی مشکلات و رفع موانع برگزار شود.
اقدام ارزشمند جهاددانشگاهی با راه‌اندازی مرکز رشد صنایع خلاق فرهنگی کشور

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی زنجان، فتح‌ا... حقیقی در جلسه ستاد ساماندهی امور جوانان استان، اظهار کرد: به‌کارگیری جوانان باید به‌صورت عادلانه انجام شود؛ بنابراین در همین راستا برگزاری یک جلسه با مدیران واحدهای تولیدی که تا پایان سال افتتاح واحدهای خود را در دست اجرا دارند، یک ضرورت به‌شمار می‌رود. همچنین باید به جوانان متاهل زنجانی در خصوص اشتغال، امتیاز ویژه‌ای اعطا شود.

نماینده عالی دولت در استان تصریح کرد: راه‌اندازی مرکز رشد صنایع خلاق فرهنگی کشور از سوی جهاددانشگاهی استان زنجان، اقدامی ارزشمند است که در همین راستا مقرر شده است طی هفته آینده با حضور مدیران ذی‌ربط این حوزه ضمن بازدید از مرکز فوق، جلسه‌ای در این زمینه برای بررسی مشکلات و رفع موانع برگزار شود.

در ادامه این جلسه، رییس جهاددانشگاهی استان زنجان نیز ضمن عرض تسلیت شهادت مظلومانه سردار شهید سپهبد قاسم سلیمانی و نیز خانواده‌های داغدار پرواز هواپیمایی تهران – اوکراین و شهدای مراسم تدفین پیکر شهید سلیمانی در کرمان، عنوان کرد: مشکل اصلی کشور در حقیقت مساله اشتغال به‌ویژه اشتغال جوانان است.

کامران جعفری با بیان این که یکی از روش‌های ایجاد اشتغال و حل معضل بیکاری در کشور، ایجاد مراکز و صنایع خلاق است، عنوان کرد: در این راستا کشورهای پیشرفته و پس از آن کشور ما به سوی ایجاد پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد حرکت کردند که البته استان زنجان نیز از این غافله عقب نمانده است.

این مسوول تصریح کرد: در طول سه دهه اخیر، اهمیت صنایع فرهنگی در اقتصاد داخلی کشورها و اقتصاد بین‌الملل، با سیر تصاعدی و رو به رشد برخوردار بوده و فناوری‌های مربوط به آن توسعه بسیاری پیدا کرده و انقلاب چندرسانه‌ای تحول عمده‌ای در این صنعت به‌وجود آورده است.

وی افزود: بر اساس آمار سالیانه یونسکو در حوزه صنایع فرهنگی، ایران جایگاه پایین و غیرقابل قبولی در این زمینه دارد که یکی از مطمئن‌ترین راه‌ها برای خروج از این وضعیت، استفاده از ابزارهایی نظیر مراکز رشد است. همچنین از سال ۲۰۰۴ حدود ۳۰ تا ۳۳ درصد اشتغال‌زایی‌ها در حوزه اقتصاد و فرهنگ در کشورهای پیشرفته دنیا بوده و درآمد ناخالص ملی آن‌ها نیز از طریق ایجاد شغل در این حوزه حاصل شده است.

رییس جهاددانشگاهی استان زنجان با بیان این که راه‌اندازی هر شغل در حوزه فرهنگی بنا بر آمار ارایه شده از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، معادل ۲۸۰ میلیون تومان هزینه در پی خواهد داشت، گفت: بنابراین ایجاد شغل در این حوزه نیازمند وجود یک سیستم کامل است تا امکان پوشش‌دهی صفر تا صد درصدی این امر خطیر مهیا شود.

جعفری در ادامه به راه‌اندازی مرکز رشد صنایع خلاق فرهنگی در استان اشاره کرد و افزود: مرکز نوآوری و شکوفایی جهاددانشگاهی و مرکز رشد صنایع خلاق فرهنگی به ترتیب از شورای گسترش جهاددانشگاهی و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مجوز فعالیت دریافت کرده‌اند که مرکز رشد صنایع خلاق فرهنگی جزو طرح‌های شاخص اقتصاد مقاومتی استان است.

این مسوول با اشاره به همراهی مسوولان استان در پیشبرد اهداف این مرکز، اظهار کرد: سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی و نیز اداره‌کل ورزش و جوانان استان زنجان برای تامین بخشی از تجهیزات این مرکز قریب به ۱۲ میلیارد ریال اعتبار مساعدت کردند که جای تقدیر دارد. همچنین ۲۰ میلیارد ریال اعتبار نیز برای فضای فیزیکی مرکز در قالب ۱۳۵۰ مترمربع فضا توسط جهاددانشگاهی تخصیص یافته است.

وی با اشاره به این که در کشورهای پیشرفته، فرهنگ کارآفرینی از سنین پایین و آموزش و پرورش آغاز می‌شود، تصریح کرد: در همین راستا جهاددانشگاهی استان زنجان علی‌رغم کمبود امکانات و اعتبارات طی یکسال اخیر برای بیش از ۵۰۰ نفر از جوانان دوره آموزشی برگزار کند که از همین تعداد ۲۰ رویداد کارآفرینی برگزار شده و زمینه اشتغال ۱۰۰ نفر به شکل مستقیم فراهم شده است.


نظر شما :