اتصال ۴۲۴ متقاضی مشاغل خانگی با بازار کار در زنجان

۱۳ تیر ۱۴۰۰ | ۰۹:۵۶ کد : ۳۲۸۸۸ آموزشی اشتغال تاپ خبر
مدیر اجرایی طرح ملی مشاغل خانگی در زنجان گفت: تاکنون ۴۲۴ نفر از متقاضیان طرح ملی مشاغل خانگی به بازار فروش متصل شدند.
اتصال ۴۲۴ متقاضی مشاغل خانگی با بازار کار در زنجان

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی استان زنجان ، لیلا اجلی در رابطه با طرح ملی مشاغل خانگی، اظهار کرد: طرح ملی توسعه مشاغل خانگی در ۳۱ استان توسط وزارت تعاون، کار و رفاه‌اجتماعی به عنوان کارفرما و ناظر و جهاددانشگاهی به عنوان مجری طرح در حال اجرا است. طرح ملی توسعه مشاغل خانگی از برنامه‌های اشتغال فراگیر است که در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی، تولید، پشتیبانی و مانع‌زدایی‌ها، کمک و حمایت از کسب و کارهای خرد در حال اجرا است.

وی افزود: اجرای این طرح در سه فاز پیش‌بینی شده که فاز اول شناسایی و اولویت‌بندی مزیت‌، ظرفیت‌ و پتانسیل‌های اشتغال در حوزه مشاغل خانگی است. فاز دوم به توانمندسازی متقاضیان از طریق مشاوره، راهنمایی، استعدادسنجی، بهره‌گیری از آموزش‌های کوتاه‌مدت کارآفرینی، شناخت بازار و مسائل مالی و فاز سوم به تعامل با فعالان عرصه فروش محصولات مشاغل خانگی، اتصال به بازار و ارتباط با برندهای معروف بازار فروش می‌پردازد.

این مسئول سهمیه استان را ۱۸۰۰ نفر اعلام کرد و گفت: از ابتدای اجرای طرح تاکنون ۴۲۴ شغل در استان ایجاد، احیا و یا پایدارسازی شده است. قالیباف و بافنده تابلوفرش در این بین بیشترین متقاضی را با ۳۳۷ نفر داشته است. خیاطان با ۴۷ نفر در رتبه دوم قرار داشته و رسته قلم‌زنی با ۲۵ نفر متقاضی در جایگاه سوم قرار دارد.

مدیر اجرایی طرح ملی مشاغل خانگی در زنجان یادآور شد: تولیدکننده گیاهان دارویی با ۱۲ نفر و ملیله‌سازی با ۳ نفر متقاضی و ایجاد اشتغال به ترتیب در رتبه‌های چهارم و پنجم قرار دارد. در اجرای این طرح تاکنون ۳۰ متقاضی برای ایجاد برند و یا همکاری با برندهای موجود وجود دارد.

اجلی با اشاره به رسته‌های مزیت‌دار استان، خاطرنشان کرد: رشته‌هایی که به عنوان مزیت در استان به آن پرداخته شده، شامل قالی‌بافی، بافنده تابلوفرش، گلیم‌بافی، قلم‌زنی، خیاط لباس، ملیله‌سازی، تولیدات چرمی دست‌دوز، ویرایشگر متون، گیاهان دارویی، مترجم (کتاب و مقاله)، برنامه‌نویس، انیماتور، پرورش‌دهنده گوسفند و بز، پرورش‌دهنده زنبور عسل و ملحفه‌دوز است.


( ۱ )

نظر شما :